Kiedy człowiek zaczął nurkować?

Autor : traveldivers
Data : 5 Sierpnia 2021

Morza oraz oceany stanowią aż 71% powierzchni całej kuli ziemskiej, a więc nic dziwnego, że człowiekowi od najodleglejszych lat towarzyszy pragnienie zbadania podwodnych głębin. Co ciekawe, historycy szacują, że nasi przodkowie rozpoczęli próby nurkowania już około 5000 lat p.n.e.! Oczywiście, zanim stało się to w pełni efektywne, minęły stulecia, a nawet i w dzisiejszych czasach nie wszędzie mamy - jako ludzkość - łatwy dostęp. No dobrze, ale jak to wszystko się zaczęło? W poniższym tekście przyjrzymy się historii nurkowania!

...

Pierwsze przesłanki świadczące o zanurzeniach

Historycy uważają, że o początkach nurkowania świadczą... perły, które stanowiły daninę dla królów. Znajdowano je w starożytnych miastach, w tym na terenie Egiptu, a także Chin. Dlaczego perły stanowią dowód na pierwsze próby nurkowania? Głównie z tego względu, że muszle znajdują się na dnie wód, a tym samym ich wyłowienie nie należy do najprostszych zadań. Pierwszy i w zasadzie niepodważalny dowód pochodzi z 885 r. p.n.e. Jest to asyryjska płaskorzeźba, na której uwieczniono wizerunek nurkującego mężczyzny.

Podwodni turyści w starożytności

W źródłach pisanych pierwsze nurkowanie zostało udokumentowane w starożytnej Grecji. Pierwszym swego rodzaju nurkiem był Scyllis, czyli Grek, opisany przez „ojca” historii - Herodota. Podczas kampanii został on pojmany przez wojsko perskie dowodzone przez króla Kserksesa. W momencie, gdy zorientował się, że władca planuje atak na grecką flotę, niewiele myśląc, wziął nóż i wyskoczył za burtę. Do nurkowania użył pustej łodygi trzciny, przez co Persowie nie mogli go odnaleźć, myśląc, że utonął. Wtedy to nocą poodcinał im cumy, doprowadzając do uszkodzenia okrętów. Według kronik miało to miejsce w V w. p.n.e.

...

Najsłynniejszy strój dla płetwonurków

Co ciekawe, pierwsze projekty skafandrów do nurkowania zostały opracowane przez dobrze wszystkim znanego geniusza - Leonarda Da Vinci. Wynalazca zaprojektował je wraz z samodzielnym systemem oddychania pod wodą, co miało miejsce w 1500 roku. Niestety teoria nie została przemieniona w praktykę, a więc projektu nie zrealizowano. Najbardziej znany kostium autonomiczny przygotowano z kolei pod koniec XVIII w. Opracował go w 1783 roku Francuz Freminat. Prawdziwa rewolucja miała jednak miejsce niecałe 100 lat później, gdy w 1839 roku Niemiec Augustus Siebie zaprojektował pierwszy hełm nurkowy. Każdy go z pewnością kojarzy ze zdjęć - to charakterystyczna, kulista konstrukcja, na której zamontowano 3 okrągłe szyby. Jedna z nich została umiejscowiona z przodu, a dwie pozostałe po bokach. Tak przygotowany hełm stanowił ówcześnie bardzo nowoczesne rozwiązanie, pozwalające na regularne udoskonalanie produkowanych od tamtego czasu skafandrów.

Współcześnie sprzęt do nurkowania oraz samo nurkowanie wygląda całkowicie inaczej, niż miało to miejsce w przeszłości. Przede wszystkim możliwe jest zanurzenie się na bardziej imponujące głębokości, na dłuższy czas, a wyposażenie zaczęło być efektywniejsze, bardziej szczelne oraz lżejsze. Dziś mało kto wyobraża sobie nurkowanie bez skrzydła XDEEP czy też maski Aqualung albo podobnego do nich sprzętu. Choć przedstawiona historia jest krótka, już na jej przykładzie widać, że człowiek regularnie dąży do udoskonalenia możliwości regularnego zanurzania się w wodzie.