Na co zwracać uwagę podczas nurkowania? Kilka słów o zwiedzaniu i o sprzęcie

Autor : traveldivers
Data : 5 Sierpnia 2021

Wodne głębiny od niepamiętnych czasów wzbudzały fascynację człowieka swoją tajemniczością oraz utrudnionym dostępem. Nie brakuje śmiałków, którzy zaopatrują się w odpowiedni sprzęt i udają się w podróż pozwalającą na podziwianie pięknych miejsc i nierzadko zaskakujących gatunków flory i fauny. Żeby jednak nurkowanie było zarówno bezpieczne, jak i ciekawe, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jakich? Dowiecie się tego z poniższego tekstu - zapraszamy!

...

Po pierwsze bezpieczeństwo

Stwierdzenie, że człowiek nie jest przystosowany do życia pod wodą, nie powinno nikogo w żaden sposób dziwić. Jest to tak zwana „oczywista oczywistość”, w związku z czym nurkować można tylko wtedy, gdy już weszło się w posiadanie niezbędnego sprzętu. Co wchodzi w skład podstawowego wyposażenia? Przede wszystkim maska, płetwy oraz fajka.
Maska jest istotna głównie dlatego, że to właśnie ona umożliwia podziwianie podwodnych terenów. W innym przypadku nie dałoby się obserwować wszystkich cudów natury. Oprócz zapewnienia ostrości widzenia chroni również nos przed dostaniem się do niego wody. Do maski można również dołączyć specjalną fajkę, która jest istotna w pewnym stylu nurkowania - snorkelingu. Polega on na tym, że płetwonurek zanurza twarz, unosząc się jednocześnie na wodzie i w takiej pozycji może obserwować wodną toń. Priorytetowym sprzętem są również płetwy. Z jakiego powodu? Przede wszystkim pozwalają one na sprawne poruszanie się pod wodą. Jednym z optymalnych, a tym samym często polecanych dla początkujących rozwiązań są płetwy Scubapro. Wyróżniają się atrakcyjną ceną przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości.

Podczas trudniejszych wypraw - na przykład w toń oceanu - niezbędny może okazać się komputer nurkowy. Suunto jest bezsprzecznym liderem tego rodzaju sprzętu. Do czego taki komputer służy? Wyświetlane są na nim rozmaite parametry - czas nurkowania, ilość powietrza w

butlach, pokonana odległość, głębokość zanurzenia i wiele więcej zależnych od danego modelu informacji.

...

Co zwiedzać, by nurkowanie było niezapomnianym przeżyciem?

Co najważniejsze, zawsze trzeba pamiętać o zasadzie „mierz siły na zamiary”. Nurkowanie, wbrew wszelkim pozorom, nie należy do najprostszych aktywności, a tym samym próba zwiedzania trudnych terenów nie posiadając dużego doświadczenia może okazać się niebezpieczna. Co warto zobaczyć w trakcie podwodnej wycieczki? Tak naprawdę nie jest to prosta sprawa, ponieważ istnieje możliwość podziwiania głębin jezior, mórz, oceanów, a nawet tak zwane nurkowanie wrakowe. Podczas takich podróży z pewnością pozna się ciekawe relikty przeszłości w postaci zatopionych statków, fascynujące gatunki roślin takie jak na przykład rafy koralowe, a nawet egzotyczne zwierzęta - koniki morskie, błazenki i wiele więcej. Reasumując, forma zwiedzania zależy tylko i wyłącznie od preferencji, ale też od umiejętności płetwonurka.

By nurkowanie było przyjemnością, a nie nieprzyjemnym odczuciem adrenaliny, konieczne jest zaopatrzenie się w niezbędny sprzęt. Również sama forma zwiedzania podwodnych krain nie jest bez znaczenia, gdyż niektóre miejsca są, owszem, bardzo ciekawe, ale trudne do odwiedzenia przez początkujące osoby. Dlatego zawsze w pierwszej kolejności trzeba prawidłowo ocenić swoje zdolności, a najlepiej by zrobiła to bardziej doświadczona osoba. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że nurkowanie będzie fascynującą oraz bezpieczną przygodą.