3 najciekawsze miejsca do nurkowania

Autor : traveldivers
Data : 5 Sierpnia 2021

Kiedy już zapadła decyzja o rozpoczęciu przygody z podwodnymi podróżami, a tym samym młody płetwonurek ma za sobą niezbędne kursy, czas na wybór odpowiedniego miejsca! Wbrew wszelkim pozorom to nie takie proste. W końcu tyle jest pięknych krain... Jakie więc kierunki są najbardziej polecane? Oto 3 najciekawsze miejsca do nurkowania!

...

Nurkowanie z historią Majów, czyli Cenote

Jednymi z najciekawszych oraz najpiękniejszych miejsc do podwodnego zwiedzania z całą pewnością są tak zwane Cenote. Co to takiego? To rodzaj studni krasowej utworzonej w skale wapiennej. Są one połączone z podziemnymi zasobami wód gruntowych, które wyróżniają się krystaliczną wręcz czystością. Co ciekawe, Cenote miały niegdyś znaczenie religijne, konkretniej dla kultury Majów. Wierzono, że zamieszkiwał w nich bóg wody oraz deszczu - Chaaka. Innym wierzeniem było to, że studnie są drogą w zaświaty, czego efektem okazało się rytualne składanie ofiar. Obecnie Cenote stanowią popularny cel dla amatorów turystyki i nurkowania. Co można znaleźć w tych majańskich zbiornikach wodnych? Piękne i zapierające dech w piersiach formacje skalne - jaskinie, stalaktyty, stalagmity, a nawet tunele. To świetne miejsce dla każdego miłośnika historii!

Bliskowschodnie rafy koralowe

Kolejna propozycja również jest miejscem, które niegdyś zamieszkiwała jedna z pierwszych cywilizacji. Mowa o Egipcie, a konkretniej o miejscowości Hamata. W państwie dawnych faraonów płetwonurkowie mają okazję podziwiać jedne z najpiękniejszych i najbardziej zróżnicowanych raf koralowych na świecie. Zapierające dech w piersiach widoki roślinności to jednak nie wszystko bowiem w wodach amator zwiedzania głębin będzie mieć okazję zobaczenia z bliska takich gatunków zwierząt jak rogatnice olbrzymie, czy przeurocze delfiny. Ponadto ogromną atrakcją jest wrak statku, który zatonął w latach 80. Jego pokład coraz bardziej tętni życiem ze względu na bujny rozkwit morskiego życia, lecz, aby je podziwiać, konieczny jest niezbędny sprzęt. Przykład? Dobrą opcją może być komputer nurkowy Mares, ponieważ umożliwia kontrolowanie wszelkich parametrów - stopnia zanurzenia, ilości tlenu i nie tylko.

...

Wulkany, gejzery i Wikingowie

Islandia jest jednym z krajów nordyckich, który - nie ukrywajmy - nie należy do najcieplejszych. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że jako pierwsi Islandię zamieszkali Wikingowie oraz Celtowie. Właśnie tu znajduje się Silfra, a więc jedno z najpopularniejszych miejsc do nurkowania i jednocześnie jedno z najczystszych. Czym w ogóle jest Silfra? To niezwykle ciekawe miejsce, gdyż stykają się tu dwie płyty tektoniczne - eurazjatycka i północnoamerykańska - tworząc wciąż powiększającą się szczelinę. Sprawa jednak nie jest wcale taka prosta, ponieważ do nurkowania w tych wodach trzeba się odpowiednio przygotować. Po pierwsze sprzęt. Zanurzyć się można tylko w suchej piance nurkowej - Waterproof może być jednym z przykładów firm, które specjalizują się w ich sprzedaży. Niezbędne są ponadto liczne zezwolenia oraz obecność przewodnika. Czy warto załatwiać tak wiele spraw? Oczywiście, że tak, bo widoki są niezapomniane!

Podane miejsca to jedynie kilka z przykładów, ponieważ polecanych do nurkowania miejsc znajdzie się znacznie więcej. Oczywiście nie trzeba szukać tak daleko, jak zostało wspomniane w tekście, ponieważ nawet w Polsce istnieje wiele malowniczych zbiorników wodnych. Jednak niezależnie od tego, gdzie odbędzie się zanurzenie - należy w pierwszej kolejności ocenić swoje umiejętności, a także wyposażyć się w niezbędny sprzęt.